Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
550 postów 3900 komentarzy

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Twórzmy Narodowy Komitet Obchodów

 

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego mają zaszczyt zaprosić na konferencję inaugurującą we Wrocławiu obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbędzie się w Zaklad Narodowy im. Ossolinskich we Wrocławiu.

Nie pozwólmy sobie odbierać pamięci – uczestnictwo, to obowiązek !!!

 

Gdyby wzięła górę obojętność i brak działania – Niepodległa Polska w wyniku rozstrzygnięć I WŚ i postanowień Traktatu Wersalskiego, nigdy by nie powstała.

To dojrzałość i długofalowość programu Narodowej Demokracji, wyobraźnia polityczna jej działaczy z Komitetu Narodowego Polskiego z Romanem Dmowskim na czele; to wszechstronna aktywność międzynarodowa, której drzwi otwierał patriotyzmem i personalnymi kontaktami  w elitach politycznych ówczesnego świata Ignacy J. Paderewski; to   zdolność do pozyskania sojuszników w środowiskach Ruchu Ludowego pod przywództwem samorodnego przywódcy – Wincentego Witosa,  to zdolność znalezienie sojuszników w środowiskach chrześcijańsko-demokratycznych z ich wielkim przywódcą Wojciechem Korfantym na czele – złożyły się na odzyskanie Niepodległej Polski w roku 1918.

Wszystkie działania polityczne okazałyby się w końcu niewystarczające, gdyby nie zostały poparte determinacją, ofiarnością i męstwem polskiego żołnierza i wybitnych dowódców stojących na czele polskiej armii formowanej na Zachodzie ( gen. Józef Haller) głównie wysiłkiem polskiego żywiołu emigracyjnego w Stanach Zjednoczonych i jego wybitnych działaczy polonijnych ( Jana Smulskiego, Franciszka Fronczaka, Kazimierza Żychlińskiego, Nikodema Piotrowskiego, Aleksandra Znamięckiego, ks. Wł. Zapaly, ks. biskupa Piotra P. Rhode, prof. St. Zwierzchowskiego, prof. Henryka Arctowskiego ). Ale także Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie , w Rosji ( gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, gen. Eugeniusza de Henning Michaelisa. Nie możemy nigdy zapomnieć, że frontowe męstwo to nie wszystko, że nieprzecenionym był zbrojny, zwycięski czyn Powstania Wielkopolskiego, a także heroizm, męstwo i miłość Ojczyzny okazane przez powstańców śląskich.

Trzeba koniecznie pamiętać, że cała wielka polityka polska i polskie działania zbrojne nie miałyby szans zaistnieć, gdyby nie bezprzykładna energia i zdolność do samoorganizacji oraz wielka ofiarność materialna i samopomocowa licznych środowisk polskich za oceanem, ale i także na terenie ówczesnej Rosji, gdyby nie  godne największego szacunku osobiste, majątkowe, zaangażowanie Maurycego hr. Zamoyskiego.

Pamiętajmy o tym, co wyżej tylko naszkicowałem. Nie pozwólmy prawdy przykryć zafałszowaną ” martyrologią” tzw. czynu legionowego i jego „wodza”, a w istocie wielkiego szkodnika sprawy polskiej – Józefa Piłsudskiego.

 

PZ 

_____________________________

 

Celem spotkania będzie ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana będzie w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Konferencji, która odbędzie się w sali konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu towarzyszyć będzie prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. WSTĘP WOLNY.

Zwieńczeniem dnia będzie okolicznościowy koncert w Narodowe Forum Muzyki, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. utwory z repertuaru J. I. Paderewskiego – męża stanu zasłużonego dla polskiej niepodległości oraz wybitnego kompozytora i pianisty koncertującego w latach 1891 oraz 1901 również i we wrocławskiej Nowej Giełdzie. Wstęp na koncert jest biletowany.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Program konferencji:

10:00 – 10:30 | otwarcie konferencji

10:30 – 12:30 |

prof. Marek Marian Drozdowski, „Ignacy Jan Paderewski – budowniczy II Rzeczpospolitej, orędownik chrześcijańskiego etosu życia publicznego, inspirator powstania wielkopolskiego”

prof. Jan Żaryn, „Generał Józef Haller na czele walk społeczeństwa pomorskiego o odzyskanie niepodległości”

prof. Teresa Kulak, „Wojciech Korfanty wobec niepodległościowych aspiracji i politycznych dążeń Górnego Śląska w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku”

12:30 – 12:45 | przerwa

12:45 – 14:15 |

prof. Krzysztof Kawalec, „Rola Komitetu Narodowego w Paryżu w procesie formowania granic II RP” ( WPS poleca)

prof. Grzegorz Nowik, „Rola i myśli marszałka Józefa Piłsudskiego w pierwszych latach niepodległości”

14:15 – 14:30 | przerwa

14:30 – 15:30 |

Tomasz Łęcki (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości) „W Poznaniu budujemy nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”

Krzysztof Niewiadomski, (Muzeum Historii Polski), „Prezentacja koncepcji wystawy stałej Muzeum Historii Polski”

– podsumowanie konferencji

 

za: https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/410518/wroclaw-polsce-swobodny-dac-swit-100-lecie-odzyskania

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031